KADINLARDA GENİTAL HİJYEN

Kadınlarda Genital Hijyen

Kadınlarda genital hijyen konusu hem kozmetik hemde sağlık açısından önemlidir. Birçok kişi tarafından da yanlış anlaşılmaktadır. Hijyen diyince birçok kadın genital bölgenin sabunla veya piyasada satılan genital temizlik ürünlerle yapılması gerektiğini düşünmektedir. Aslında vajinanın temiz olması için su yeterlidir. Vajinanın pH’ı 3,5-4,5 arasında değişmektedir ve bu bölgede birçok yararlı bakteri bulunmaktadır. Piyasada bulunan ürünler çoğunlukla vajina pH sını bozmakta ve sonucunda enfeksiyona neden olmaktadır yani enfeksiyondan kurtulmak isteyip piyasadaki ürünleri alıyorsanız kısır bir döngüye girip daha çok enfeksiyona ve mantara sebep olabilir. 

Genital bölge;  hijyeni tam sağlanmazsa kaşıntı, koku, yanma, akıntı gibi durumlar yaşanabilmektedir. Hatta kısırlığa bile neden olabilecek ileri safhaları vardır. bu yüzden genital bölge temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Genital Bölge Temizliği İçin İpuçları:

Tuvalette Taharet Alın

Genital bölge temizliğine dikkat ederken ilk dikkat edeceğimiz şey tuvalet sonrası temizlik işlemidir. Tuvalet sonrası temizliğinizi önden arkaya doğru yapmanız gerekmektedir.

Ellerinizi Yıkayın

el yıkama

Tuvalete girmeden önce ve sonra ellerinizi de yıkamanız gerekmektedir. bunun nedeni ise kirli ellerinizle genital bölgeye dokunmamanız gerekmesinden gelmektedir.

Kuru Tutun

Banyo sonrası genital bölgenizi tamamen kurutun. Kurutma işleminde hatta fön makinası da kullanabilirsiniz. Ayrıca mayo ve bikininiz ıslaksa da uzun süre üzerinizde tutmayınız. Mantara ve enfeksiyona sebep olabilir.

Pamuklu İç çamaşırı Tercih Edin

pamuklu çamaşır sentetik çamaşırdan daha sağlıklıdır.

Terlemenizi azaltma sebebiyle pamuklu çamaşırlar sentetik çamaşırlara göre daha yararlıdır bir de pamuklu çamaşırlar hava alması sebebiyle de sentetik çamaşırlardan daha sağlıklıdır. İç çamaşırınızı  her gün değiştirin.

Sabun Kullanmayın

sabun kullanmayın

Genital pH nıza uyum sağlayamayacağından genital bölgenize sabun kullanmayınız. Kullanacağınız sabun vajina floranızı bozacağından mantar ve enfeksiyona sebep olabilir.

Tampon ve pedinizi sık değiştirin

Adet dönemlerinde ped ve tamponunuzu sık sık değiştirmeniz gerekmektedir. sık değiştirilmeyen ped ve tamponlar bölgede  kokuya ve enfeksiyona yol açabilir. Kullandığınız ped ve tamponun kokusuz, parfüm içermeyen ve irritasyon maddesi içermeyen özellikte olmasına dikkat ediniz.

İyi Beslenin

beslenme piramidi

Vücut direncinizin düşmesi de enfeksiyona sebep olur. Kefir, yoğurt ve süt gibi ürünler floranızı destekler. Fazla kalorili besinler önerilmez.

Sigara ve Alkolden Uzak Durun

Bu ürünlerin kullanımı oksijen satürasyonunuzu düşüreceğinden enfeksiyonlara zemin hazırlar. Vücut direncini düşürmesi sebebiyle de sık sık enfeksiyona yakalanmanıza sebep olmaktadır. 

Ağda, Jilet ve Epilasyon

Bu tarz işlemlerinizi hijyenik ve güvendiğiniz yerlere yaptırınız.  Jilet kullanım öncesi ve sonrası genital bölgenizi suyla yıkayınız. Ağda kullanıyorsanız uzun süre aynı ağdayı kullanmayınız. yapılan epilasyon işlemide her bölgenize ayrı ayrı başlık kullanın ve sürekli başlıkların steril edildiğinden emin olunuz. Ayrıca tüm bu işlemleri yapan kişilerin el hijyenine de dikkat etmesi ricasında bulununuz.

Sevigili hemcinslerim, adet döneminizde sık duş almaya çalışınız. Sık duş almanız hem regl sancınıza iyi gelecektir hem de genital hijyeniniz için önemlidir. Bir de cinsel ilişki sonrası vajinal duş almanız vajina floranızı bozacaktır. Bu yüzden sadece dış kısmını yıkayabilirsiniz. Sizi HPV den de bir nebze olsa koruyacak olan prezervatifi de tercih etmeniz sağlığınız açısından önemlidir. Partnerinizde genital enfeksiyon varsa ya cinsel ilişkiden kaçının ya da prezervatif kullandırın.

prezervatif