Hamilelikte Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur?

Hamilelikte cilt lekeleri

Hamilelikte Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur?

Hamilelikte cilt lekeleri, anne adaylarının en çok karşılaştığı problemlerden biridir. Birçok hamile kadın gibi siz de cilt lekelenmesi yaşayabilirsiniz. Bu yazımda size cilt lekelerinin neden olduğunu ve nasıl önlemler alabileceğinizi paylaşacağım.

Cilt lekeleri (hiperpigmentasyon ) nedir?

Cilt lekesi, renginizin koyulaşmasıdır. Melanin adındaki pigment derinizin bazı bölgelerinde oluşabilir. Kış mevsiminde daha az belirginken yaz aylarında güneşin de etkisiyle daha da belirginleşir.

Hamilelikte Cilt Lekeleri Neden Olur?

Hamilelik döneminde artan progesteron, östrojen ve growth hormonlarının etkisiyle cilt lekeleri artar.  Tabi ki arttıran tek sebep hormonlar değildir. Diğer sebepler ise; genetik faktörler, güneş, yanlış beslenmedir.

Güneşin yaymış olduğu ultraviyole ışınlara karşı hassasiyetinde artmasıyla lekelenme artmaktadır. Güneş görmeyen yerlerde çıkan lekelenmeler genellikle doğum sonrası kaybolmaktadır.

Hamilelik Lekelenmesi Doğumdan Sonra Geçer mi?

Bunun asıl cevabı aslında sizde. Yani cildinize nasıl baktığınızdadır. Cilt lekeleri 2. Trimesterda artan ve 3. Trimesterda belirginleşir. Doğumdan sonra geçmesi içinse anne adaylarının güneşe, güneş kremsiz çıkmamaları ve her 2 saatte bir güneş kremlerini tazelemeleri gerekmektedir. Aynı zamanda şapka kullanımı da lekelenme olasılığınızı azaltacaktır.

Güneşe çıkmayarak lekelenmenin olmayacağını düşünmekde pek doğru değildir. Çünkü lekelenmeye sebep olan tek şey güneş değildir ama güneş tetikleyicidir. Güneşe çıkarken uygun güneş kreminizi sürerek çıkabilir D vitamininizi hem kendi hem de bebeğiniz için depolayabilirsiniz.

Hamilelikte Cilt Lekeleri Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte 2. Trimester ile artmaya başlar ve 3. Trimesterda iyice belirginleşir. Cilt kararması özellikle vücudunuzun güneşe maruz kalan bölgelerinde çıkmaktadır. Örneğin; yüz, dekolte bölgesi, omuz, eller gibi

cilt lekeleri vücudunuzun belirli bölgelerinde çıkabilir

Açık tenliler daha mı riskli

Açık ten rengi güneşe karşı sizi daha savunmasız hale getirmektedir. Ten renginizden dolayı oaln hassasiyetinize bir de gebelikteki hassasiyet eklenince cilt lekelenmesi olasılığınız biraz daha artmaktadır.

Nasıl geçer? Tedavisi var mı?

cilt lekelenmesi tedavisi

Hormonsal, güneş, yanlış beslenme gibi nedenlerle çıkan lekelenmelerinizden gebelik sonrasında kurtulmak için birçok çare arayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak dermatoloğunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Çünkü birçok gebelik lekesi gebelikten sonra kaybolmaktadır. Kalan lekeleriniz içinse dermatolog en iyi fikir olacaktır.

Eğitimlerim; BEBEK BAKIMI,DOĞUMA HAZIRLIK EĞİTİMİ,EMZİRME DANIŞMANLIĞI

Sevgiyle ve mutlulukla kalın…