Gebelikte Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte Uyku Pozisyonları

gebelikte uyku pozisyonu

Gebelikte uyku anne adaylarının en önem verdiği konulardan biridir ve bu konuyu bakalım. anne adayları doğru uyku pozisyonu var mı? ve siz doğru pozisyonda mı uyuyorsunuz?

Uykudan bahsedince herkesin kendince rahat ettiği bir yatış pozisyonu vardır. Hamilelik döneminde diğer dönemlerde yattığınız pozisyon uygun mu bakalım.

Karnınızın büyümesi, hormonlarınızın değişmesi ile rutinlerinizde birtakım değişiklikler olabilir. Bu süreçte kendinizi en rahat hissettiğiniz uyku pozisyonunu bulacaksınızdır.

Hamilelik döneminde özellikle ilk trimester da anne adaylarında halsizlik olabilir ve bu durum sürekli uyku isteği de yaratmaktadır. Bu da uyku pozisyonunu önemli bir konu haline getirmektedir. Gebeliğin 25-30. Haftasından itibaren uyku pozisyonunuz daha da önemli hale gelmektedir.

25-30. haftadan önce kendinizi en rahat hissettiğiniz pozisyonda uyuyabilirsiniz.

Yüz üstü uyumak bebeğe zarar verir mi?

Anne adayları yüz üstü uyuduklarında bebeğin sıkışabileceğini düşünmektedir ama bebeğiniz o kadar korunaklı bir ortamda ki onu etkilemez. Bebeğiniz biliyorsunuz ki amniyon sıvı tarafından korunmaktadır ve bu sayede bebeğinize zarar gelmez. İlerleyen aylarda ise büyüyen karnınızla yüz üstü yatarak kendinizi rahat hissedemez ve uyuyamazsınız.

Sırt Üstü Uyuyabilir miyim?

Bu pozisyonda uyumanızı tercih etmem. Nedeni ise tansiyon düşmesine ve bebeğe giden kanı azaltabilir. Bu nedenden dolayı sırt üstü yatış pozisyonunu tercih etmemeniz gerekmektedir.

Hangi Pozisyonda Uyumalıyım?

Sol yan en çok tercih edilen ve önerilen uyku pozisyonudur. Bu pozisyonda bebeğe kan akımı artar aynı zamanda anne de şişlik ve ödem de azalma olur. Bu yüzden anneler bu pozisyonu tercih etmelidir. Ama sürekli bu pozisyonda yatmanız da mümkün değildir. Aslında göbeğinizi yanınıza düşürmeniz yeterlidir.

Uyurken sırt üstü pozisyona dönüyorum diyorsanız sırtınıza bir yastık koyabilirsiniz. Böylece tam sırt üstü de uyumazsınız.

Sert bir yatakta uyumanız da uyku kalitenizi arttıracaktır. Aynı zamanda yastık kullanımı da uyku kalitenizi gebelik döneminizde arttıracaktır. Sırtınıza ve bacaklarınızın arasına yastık alarak daha konforlu bir uyku uyuyabilirsiniz.  Unutmayın ki ilerleyen dönemde uyku alışkanlığınızı yönetebilmeniz için ilk aylardan itibaren uyku pozisyonunuzdaki güncellemeyi yapmanız gerekmektedir. Çünkü ilk aylarda yüz üstü yatan bir anne adayı ilerleyen aylarda sol yan uyumakta zorlanabilir ve uyku kalitesi bozulabilir. Aslında burada yapmanız gereken şey prensesler gibi uyku çekmek ve rahat huzurlu uyku uyumaktır.

Bu dönemde hamile yastığı kullanabilirsiniz. Faydalarıysa;

hamile yastığı
  • Ağrılarınızı azaltır
  • Krampları engeller
  • Kan dolaşımını hızlandırır
  • Konforlu uyku sağlar
  • Böbreklerin çalışmasına yardımcı olur
  • Ödemi azaltır
  • Bebeğin oksijen almasına yardım eder
 

Eğitimlerim; DOĞUMA HAZIRLIK EĞİTİMİ,EMZİRME DANIŞMANLIĞI,BEBEK BAKIMI

 

Sevgiyle ve mutlulukla kalın…