Doğum Sürecinde Yapılması Gerekenler

Doğum Sürecinde Yapılması Gerekenler

Doğum sürecinde yapılması gerekenler, anne ve babanın daha önceden almaları gereken doğuma hazırlık eğitimlerinde de anlatılmaktadır. Doğum yaklaştıkça anne ve babanın stres düzeyi artmakta ve korku yaşayabilmektedirler. Bunun nedeni ise ilk doğumlarda çoğunlukla çevreden duyulanlar ve dizilerdeki abartılı doğum sahneleridir. Tabi ki çevreninizin doğum tecrübelerini dinleyin ama herkes birbirinden farklıdır ve doğum hikayeleri de farklıdır. Hatta sizin iki doğumunuz bile birbirinden farklı olabilir.

Doğum süreci için öneriler

doğum
doğum sürecinde harket edin

Doğuma Hazırlık Eğitimi: Gebeliğinizin 20. Haftasından itibaren doğuma hazırlık kursunda katılabilirsiniz. Bu kursta size ebe, hemşire ve kadın doğum uzmanları bilgilerini aktaracaktır. Lütfen bu kurslara katılırken eğiticinin eğitim bilgisini sorgulayın bu sizin hakkınız. Gelelim eğitime, bu eğitimle doğum ve gebelik süreci hakkında bilgi sahibi olacaksınız ve süreci bileceğiniz için yönetmeniz de kolaylaşacaktır.

Hareket Et: Hareket berekettir ama doktorunuz aksini söylemediyse. Yani gebeliğinizde hareket etmemeniz söylendiyse hareket etmeyin. Normal bir gebelik süreci geçiriyorsanız aktif olarak günlük 60 dk yürüyüş yapabilirsiniz. Yoga ve pilates de hamilelik dönemi için en güzel sporlardandır. Hareket etmek hem depresyona yakalanma oranınızı düşürür hem kontrollü kilo alırsınız hem de doğum için gerekli kaslarınız güçlenir ve daha rahat bir doğum yapabilirsiniz.

Nefes Alma Teknikleri: Gebelik döneminde öğreneceğiniz tekniklerle doğum sürecinde ağrı hissinizi azaltabilir ve süreci kendi kontrolünüz altına alabilirsiniz.

Araştırın: Biliyoruz ki internet derya deniz. Tabi ki internetten de alanında uzman kişilerden araştırma yapın ki daha doğru bilgilere ulaşabilesiniz. Bilgi güçtür. Gücünüz için araştırın, sorgulayın ve öğrenin.

Duş Alın: Doğum sancılarınızın az da olsa başladığını hissettiğinizde ılık bir duş alın ve rahatlayın. İnanın bu size çok iyi gelecektir.

Fotoğraf: Doğum sizin için çok özel bir an ve bebeğinize bırakabileceğiniz anılar için fotoğraf çekilmeyi unutmayınız.

Doktorunuza Bilgi Verin: Doktorunuza yaşadığınız süreci anlatan bir şekilde bilgi veriniz. Verdiğiniz bilgilere göre doktor da sizi sürece hazırlayacaktır ve doğum sancılarınızı doktora haber verin ki oda hazırlığını yapsın.

Doğum Çantası: bebeğiniz ve kendiniz için eşyalardan oluşan bir çantayı yaklaşık 34. Haftada oluşturun.

Doğuma Kalabalık Gitmeyin: bu süreçte sizin kasılmalarınız olacak ve oksitosin (aşk hormonu) bize çok lazım. Bu yüzden doğum sürecini eşinizle baş başa geçirmeniz doğumunuzu kolaylaştıracaktır. Hem birçok kişiyi değil sadece kendinize ve bebeğinize odaklanıp, düşüneceksiniz.

Refakatçınız Size Yardım Edebilecek Birisi Olsun: Doğum sürecini beklerken ve doğum sonu süreçte yardıma ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden size yardımcı olabilecek ve destek sağlayabilecek birinin sizinle olması daha iyi olacaktır.

Doğumdan Önce Gevşeme Egzersizleri Yapın: Doğum sırasında kas gerginliği yaşayabilirsiniz. Bu konuda gebelik döneminde öğreneceğiniz gevşeme egzersizleriyle rahatlama sağlayabilirsiniz. Böylelikle enerjinizi sancı zamanlarına saklayabilirsiniz. Nefes teknikleriyle birlikte pelvis taban kaslarınızı kullanmayı öğrenmeniz bebeğinizin rahat doğmasını sağlayacağından hem siz hem de bebeğiniz için önemli.

Sancılar Başladığında Yatmayın: Tıbbi engel yoksa ve hekiminiz aksini söylemediyse sancılar başladığında yatmak yerine hareket edebilirsiniz. Ayakta kalın veya yürüyün ki yerçekiminin de etkisiyle bebeğiniz aşağı doğru hareketine başlasın. Bu hareketler;

  •  Pilates topu üstünde hareket edebilirsiniz
  • Yürümek
  • Sallanmak
  • Çömelmek
  • Öne doğru yaslanma
  • Sırt masajı, endorfin masajı

Kasılma sürecinizi daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Normal Doğum gibi Sezaryene de Hazır Olun: Bu süreç için tek doğrudan söz edemeyiz. Normal doğum en iyisidir demek doğru değildir. Tabi ki bir engel yoksa normal doğum. Ancak bazı gereklilik durumlarında sezaryen doğum da hayat kurtarır. Planınız normal doğum olabilir ama doğum sürecinde yaşanan bir olumsuzluktan dolayı sezaryene dönebilirsiniz. Buna da hazır olmanız önemlidir. Linkten doğum şekillerinin avantaj ve dezavantajlarını öğrenebilrisiniz.   Normal Doğum mu, Sezaryen mi?

Hastaneye Önceden Karar Verin: Hamileliğinizin 33-34. Haftasından itibaren hastane gezerek nerede doğum yapacağınıza karar verebilirsiniz. Doğum yapacağınız yer ve oda hakkında bilgi almak sizi çok rahatlatacaktır. Birde size doğum sürecinde destek olacak ebe, hemşireyi de tanımış olacak ve aklınıza takılan soruları sorup rahatlayacaksınızdır.

Müzik Dinleyin: Önceden kendiniz için bir liste oluşturun ve müzikle birlikte rahatlayıp gevşemeyi deneyimleyin.

Eğitimlerim; DOĞUMA HAZIRLIK EĞİTİMİEMZİRME DANIŞMANLIĞIBEBEK BAKIMI

Sevgiyle ve mutlulukla kalın…